CO SE DĚJE?

Vánoce se blíží!

20. listopadu 2017

V úterý 21. listopadu chystáme velkou přestávku v zasedačce. Proč ne na chodbě? Je to tam útulnější, hezčí a lepší pro vystavení nového fairtradového zboží. Kromě jídla a pití seženete i drobné dárky k Mikuláši či k Vánocům.

Přijďte si vychutnat předvánoční atmosféru nad šálkem dobrého čaje či kávy.


Halloween!!!

30. října 2017

Ano, už je tady zas! Ať už je to náš oblíbený svátek nebo ne, asi mu nemůžeme upřít tu jedinečnou příjemně ponurou atmosféru.

Toto úterý i čtvrtek vás tedy čekají halloweensky laděné přestávky, těšíme se na vás!


Oblíbené recepty

19. října 2017

Něco dobrého k zakousnutí přijde vždycky vhod, nejen o férové přestávce. Zdá se, že nejoblíbenější je pórkový koláč. Je zároveň velmi jednoduchý na přípravu:

Nakrájený pórek podusíme na másle, osolíme a smícháme se zakysanou smetanou, dvěma vejci a nastrouhaným sýrem. Hmotu naneseme na rozválené listové těsto a pečeme na 180°C asi 20 minut.

Vděčná je i jablková bábovka:

Smícháme 2 hrnky polohrubé mouky, hrnek cukru, prášek do pečiva a sáček vanilkového cukru. V jiné míse promícháme 1 tučný tvaroh, jablečnou přesnídávku, 3 vejce a asi třetinu změklého másla. Obě hmoty spojíme a přidáme nakrájené jablko, popř. kousky čokolády. Pečeme ve vymazané a vysypané formě asi hodinu na 160°C.


Výstava na stromech

19. října 2017

I letos jsme se připojili k několika desítkám vystavovatelů, kteří se rozhodli v parcích po celé republice zveřejnit "příběh banánu". Na čtrnácti plakátech se tak kolemjdoucí mohli seznámit    s příběhy lidí, kteří banány pěstují. A to většinou v podmínkách, které by pro nás byly zcela nepřijatelné.

Výstava se konala v rámci týdne důstojné práce, od 7. do 14. října a již potřetí ji organizovala společnost NaZemi.

Na rozdíl od loňského roku nám počasí přálo, plakáty vydržely celý týden nepoškozené. Jsme rádi, pokud se nám podařilo někomu ukrátit chvíli čekání na autobus či vlak a zprostředkovat zajímavé informace.

Novinky ve školním roce 2017/2018

17. září 2017

Vítáme v našem týmu další dvě posily! Velmi brzy zjistíte, o koho jde. Počínaje úterkem 19. 9. pro Vás spolu se stávajícími členy budou připravovat kávu dvakrát týdně (ještě ve čtvrtek), a sice na chodbě před tělocvičnou.

"Velké" přestávky v zasedačce tím ale nekončí! První z nich vás čeká v úterý 26. 9., společně s výstavou Příběh banánu.

Náš stánek najdete i na konci Pohádkového putování hned den poté - 27. 9. Přijďte se ohřát a občerstvit!


Poslední férová přestávka tohoto školního roku

8. června 2017

Jak to letos všechno bylo? Pojďme si zavzpomínat, sumarizovat, zhodnotit. To vše u férové kávy a s dobrým pocitel podporování myšlenky Fairtrade. Přejeme všem léto plné dobrých myšlenek a plánů. Těšíme se na vás!

- Náš tým -
- Náš tým -

Starší události

Fairtrade ve školním projektovém týdnu

6. dubna 2017

V naší škole se v druhém dubnovém týdnu opět uskuteční projektový týden s tématikou pomoci rozvojovým zemím. Tento rok se naše pozornost soustředila na Bangladéš. Projektový týden doprovází mimo jiné výstava a happening v náchodské knihovně, kde se náš fairtradový stánek 3. dubna po poledni také objeví. V tento den bude na místě ještě jednou ke zhlédnutí výstava Poznej své boty, která byla minulý rok díky nepříznivým přírodním podmínkám krátce k vidění na autobusovém nádraží.

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 se fairtadový stánek stane také součástí vyvrcholení projektového týdne v naší škole v dopoledních hodinách v rámci kombinovaného programu o Bangladéši. Kromě tradičních výrobků budou moci zájemci ochutnat i různá bangladéšská jídla. Všechny srdečně zveme!

Férová přestávka - Pod displejem mobilu

19. ledna 2017

"Tak ještě mrknu na Facebook, pár sms a pro dnešek dobrý..." Mobilní telefon se stále častěji stává nedílnou součástí lidského života. Jaké je však pozadí výroby těchto zařízení? Jak se chovají světoví výrobci mobilních zařízení? A kdo za to všechno ve skutečnosti zaplatí? Odpovědi na uvedené otázky se pokusíme nastínit ve čtvrtek o naší férové přestávce.

Sázení banánovníku

19. prosince 2016

Jak vypadá banánovník a banán, vědí nejspíš všichni, ale že se dá vysadit "banánovník" v Čechách a ještě v prosinci, již nejspíš tuší málokdo. Podmínky pěstování banánů a také jejich prodejní ceny mají za sebou docela překvapivý příběh, ve kterém se objevují témata jako nedostatečná ochrana před chemickými látkami, nekonečná pracovní doba, neadekvátní mzda a další. Proto jsme se rozhodli na toto pozadí příběhu banánu upozornit. V neděli večer vysadíme na náchodské Kamenici informační "banánovník", který všem zájemcům zprostředkuje přístup ke skutečnému příběhu banánu.

Co nás při této akci potkalo si můžete přečíst zde.

Chcete vědět o banánech víc? Podívejte se na webové stránky www.pribehbananu.cz.

Vánoční férová přestávka

15. prosince 2016

Srdečně zveme na další férovou přestávku, tentokrát s tématem jak jinak, než vánočním! Rozšířili jsme nabídku čokolád o nové druhy a také jsme zařadili nabídku fairtradových mýdel. Spolu s kávou a občerstvením tak můžete pořešit i případné resty s vánočními dárky :-)

Těšíme se na vás!

Foto: https://www.traidcraftshop.co.uk
Foto: https://www.traidcraftshop.co.uk

Výstava na stromech - Poznej své boty

Od 1. října do 8. října 2016 v parku před autobusovým nádražím v Náchodě

Celostátní akce Poznej své boty má za cíl seznámit širokou veřejnost s pracovními podmínkami dělníků a dělnic, kteří v Bangladéši na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty. Při své práci musí čelit velmi nízkým mzdám, nuceným dlouhým přesčasům a nedostatečnému dodržování ochrany zdraví a bezpečnosti při práci.
Výstava se skládá z jednotlivých fotografií uznávaného fotografa GMB Akashe (jeho fotografie si lze prohlédnout i na těchto stránkách).
V rámci výstavy bude v pondělí 3. října, středu 5. října a v pátek 7. října otevřený fairtradový stánek, kde bude možné získat informace o fairtradových projektech a zasoutěžit si o drobné ceny.
Všechny srdečně zveme! 

- fotografie: GMB Akash -
- fotografie: GMB Akash -

Pohádkový les 27. září 2016

Fairtradový stánek bude i letos součástí Pohádkového lesa v Bělovsi. Každoročně je tato akce pořádána naší školou pro děti z náchodských mateřských a základních škol. Na vytyčených trasách se děti setkají s pohádkovými postavami a pokusí se splnit jejich úkoly.